CNC Kalıp İmalatı, numerik bilgisayar üretim kontrolü olarak da bilinir. Enjeksiyon kalıp imalatının çok kullanışlı bir aracıdır.  Biz CNC Makinelerini kalıpların çekirdeğini, dişi çekirdeğini ve diğer kalıp elemanlarını üretmek için kullanıyoruz. Günümüz kalıp teknolojilerinde hiçbir kalıp CNC makine yardımı olmaksızın üretilemez.

CNC imalat ön-programlı bir bilgisayar yazılımı tarafından gönderilen kodların makineye iletilmesiyle çalışır. Bu sayede CNC imalat yüksek hassasiyetli, yüksek etkinlikte ve işçilik maliyetinden tasarruf sağlar. Bu neden 100 yıla yakındır CNC imalat metodunun kalıp imalatında kullanıldığınında bir nevi cevabıdır.

Daha iyi bir imalat sonucu ortaya koyabilmek için, İsviçre, Almanya ve Japonya menşeli 4 açılı ve 5 açılı CNC makinelerini kullanıyoruz. Hali hazırda ekipmanlarımız arasında 5 adet 3 açılı CNC, 3 set 4 açılı CNC ve 1 adet 5 açılı CNC bulunmaktadır.

CNC programlama ve işletme ekibimiz 15 yıllık bir tecrübeye sahip olmakla birlikte sektörün en profesyonel programlamacıları tarafından eğitilmiştir. Bu sayede projelerde gerekli işleme aletlerini, kabul edilebilir çalışma rutinini ve uygun hızı uygulamaktayız.

CNC Makineleri ile neler yapıyoruz.

EDM (Elektro Erozyon)

EDM (elektro erozyon) teknolojisinde, elektrot olarak bildiğimiz ve iletkenliği olan tel yahut bakır şeklindeki bir malzeme kullanılarak tezgaha bağlanan parçaya uygulanan elektriksel dokunuşlar ile oluşan kıvılcım, çok hızlı bir şekilde meydana gelen bölgesel bir erime ve buharlaşmaya neden olur, bu sayede bu bölgeden talaş olarak adlandırılan metal parça kopartılır. Bu işlemin yapıldığı bölgeye herhangi bir mekanik kesme yada darbe işlemi uygulanmaz. Bu şekilde elektrik kullanarak talaş alma olayına elektro erozyon adı verilir.

Kalıp tasarımı bittikten sonra, CNC programlama ekibimiz, EDM için kullanılacak elektrot parçasını itinayla tasarlar. Bu sayede delikler, kesikler, sütunlar ve yüzeysel pürüzler oluşturulabilir. Bu özelliklerin tamamı iki farklı tipte elektrot kullanımı gerektirir. Bunlardan biri kaba erozyondur, 0,02 ~ 0,05 mm’yi koruyan EDM elektrotu, tam kalıp boyutuna göre kalır, diğeri ise aynı kalıp aleti boyutuna sahip hassas elektrottur.

Kalıp Plakası

Tüm kalıp üreticileri, kalıp çeliği ve kalıp setini dışarıdan temin etmek zorundadır, ancak doğrudan dışarıdan sağlanan bir kalıp tabanı, dört köşede kalıp yerleştirme özellikleri ile maça ve boşluk bloğu için girintili yuvaları içermez. Bu nedenle, kalıp tabanı tedarikçimizden kalıp tabanı aldığımızda, hızlıca CNC makinesi ile yeniden işlemesini gerekmektedir.

Maça ve Çekirdek

Maça ve çekirdek bir ürünü oluşturmak için kullanılan en önemli bileşendir. Kalıp çeliği elimize ulaştığında tasarım ekibimiz hemen bunu işlemek üzere gerekli tasarım aşamalarını kontrol eder ve CNC makinesi ile işlemeye başlarlar.

Kaydırıcı ve Kaldırıcı

Kaydırıcı ve kaldırıcılar tel kesme makinesi ile işlenmektedir ancak yüzyeleri EDM yani Elektro Erozyon ile işlenmektedir. Kalıp boşluğu ve maça ile karşılaştırıldığında çok daha az bir süre almaktadır.

Logo ve Yazılar

Bazı plastik parçaların üzerinde yazı ve logoların olduğunu fark etmişsinizdir. Bunlar kalıplar üzerinde cnc ile işlenen bölümlerdir. Ancak çoğu zaman ufak bir boşluk bırakıp bu boşluklara lokma oturtmayı daha faydalı ve kolay yol olarak görmekteyiz.

CNC Kalıp İşleme Süreleri ve Maliyet Örnekleri

 Bir çok kalıp fabrikası kendisinden fiyat istediğinizde size bu açıklıkta fiyat bilgisi vermeyecektir. Bu yüzden bir çok firma aldıkları kalıp fiyat tekliflerinin uygun bir fiyatta mı olduğunu yoksa astronomik mi olduğunu öğrenememektedirler. Aşağıda bir kaç örnekle kalıp maliyeti hesaplama tablomuzu iletiyoruz. Bu size fikir sahibi olmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Ürün Adı:
Sektör:
Parça Ebatı:
Kalıp Zorluğu:
CNC İşlemler:
Ortalama CNC İşlem Süresi:
Ortalama CNC İşlem Ücreti:

×
img

  Teklif Alın

  Bize Ulaşın

  Telefon

  +90 850 3070557

  Email

  destek@plastixmold.com

  Ulaşım Bilgimiz

  1235 Cad. No 10 Ostim OSB / ANKARA